Jak wybrać wiertła do betonu i kamienia?

Wykonanie otworów o różnej szerokości i głębokości w tak twardych powierzchniach jak te wykonane z kamienia czy betonu, wymaga użycia nie tylko odpowiednich elektronarzędzi, ale również właściwych wierteł, stanowiących podstawowe akcesorium do wiertarek wszelkiego rodzaju. Jak wybrać wiertła, którymi przewiercimy swobodnie beton lub kamień?

Wybór wierteł

Wiertło do betonu sklep PHU ABC zaoferuje nam w kilku różnych wersjach, które różnią się od siebie między innymi materiałem, z którego takie akcesoria zostały zrobione. Trzeba też wybrać takie wiertło do betonu ze sklepu online, które będzie pasowało do uchwytu, jakim dysponujemy w swoim elektronarzędziu. Jeśli mamy wiertarkę, to najczęściej wyposażona jest ona w uchwyt walcowy lub sześciokątny. Z kolei wiertarki udarowe wymagają zastosowania wierteł ze standardowym uchwytem SDS: SDS-Max lub SDS-Plus.

Wiertła zgodne z normą jakości

Kupując wiertła do betonu lub kamienia najlepiej wybierać te, które mają oznaczenie głębokości, ponieważ łatwiej i szybciej przyjdzie nam osadzać nimi kołki. Najlepsze są wiertła do betonu zgodne z normą jakości ISO 5468.
Najlepsza są wiertła o wysokiej mocy i długiej żywotności, z końcówką ze stopu twardego, która umożliwia wiercenie w betonie, kamieniu naturalnym i sztucznym oraz w murze. Mogą to być wiertła o uniwersalnym zastosowaniu, ale jeśli chcemy uzyskać największą precyzję wykonania otworów wiertniczych, wybierzmy wiertła murarskie z cylindrycznym trzonkiem.