Budowa wierteł do metalu

W dzisiejszych czasach porządne wiertła do metalu potrzebne są nie tylko profesjonalistom, ale również niedzielnym majsterkowiczom. Kluczem do sukcesu jest to, aby dobrać wiertła do konkretnych potrzeb i planowanej pracy. W dzisiejszych czasach na rynku mamy do wyboru bardzo wiele modeli wierteł, które różnią się nie tylko kształtem i ceną, ale również użytymi do ich produkcji materiałami, wymiarami i uchwytami.

Budowa wierteł do metalu

Dobre wiertła do metalu można śmiało stosować przy obróbce bardzo wielu typów stali, żeliwa oraz metali kolorowych. Doskonale nadają się również do wykonywania otworów w utwardzonych tworzywach sztucznych. W dzisiejszych czasach profesjonalne wiertła do metalu wykorzystywane są do wykonywania zarówno otworów przelotowych, jak i również otworów o określonej głębokości. Rewelacyjnie nadają się do wykonania kompleksowych otworów pod rozwiercenie, gwinty lub pogłębianie. Podstawowa budowa wierteł jest praktycznie we wszystkich przypadkach bardzo podobna. Gładkie, walcowate fragmenty to chwyty, z kolei specjalna część robocza ze spiralnym nacięciem to korpus, który zakończony jest dwoma ostrzami. Wiertła mają także dwa dodatkowe rowki, które służą do odprowadzania obrabianego materiału.

Geometria wierteł

W dzisiejszych czasach w sprzedaży dostępne są wiertła do metalu o kącie 118° i 135°. Warto wspomnieć również i o tym, że różni je między sobą także szlifowanie krawędzi. Przy wiertłach o kącie 118° szlifowanie jest stożkowe, z kolei w wiertłach o kącie 135° szlifowanie jest krzyżowe. Przy tym drugim szlifowaniu znacząco zmniejsza się ryzyko ześlizgiwania wierteł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *